Mięta

Mięta


Wszyscy znamy wyjątkowy zapach mięty. To niezwykłe zioło ma wiele właściwości, a jego zastosowanie nie ogranicza się do przyrządzania herbatki na problemy żołądkowe.

Pochodzenie

Mięta używana jest od tysięcy lat. Stosowali ją przed wiekami Chińczycy, a także służyła starożytnym Egipcjanom do balsamowania zwłok. Mięta jest rodzimym gatunkiem w Europie, Afryce i Azji, obecnie występuje na wszystkich kontynentach.

Gatunki

Na świecie występuje ponad trzydzieści gatunków mięty, z czego dziewięć rośnie w Polsce. Do najbardziej popularnych należy mięta zielona i pieprzowa.

Mięta zielona

Ang. spearmint To typowy gatunek mięty. Używana jest do produkcji miętowych gum do żucia. Stosowana jest również w kuchni m.in. do przygotowania sosów do mięs.

Mięta pieprzowa

Ang. peppermint. Gatunek ten powstał dopiero w siedemnastym wieku z połączenia dwóch innych gatunków – mięty zielonej i nadwodnej. Z olejku mięty pieprzowej uzyskuje się z niej mentol wykorzystywany do produkcji perfum, lekarstw, a także słodyczy, ciast i papierosów.  Gatunek ten używany jest również  między innymi do przygotowywania nalewek.

Inne gatunki mięty

  • cytrynowa
  • dzika
  • kosmata
  • okrągłolistna
  • ogrodowa
  • meksykańska

Uprawa

Aby na co dzień cieszyć się świeżą miętą, najlepiej posadzić ją w ogrodzie. Zarówno mięta zielona, jak i pieprzowa dobrze rosną w naszych warunkach klimatycznych. Rośliny te preferują zacienione i wilgotne stanowiska, ale ponieważ są odporne na zmienne warunki, dobrze rosną, także w mniej sprzyjających lokalizacjach, np w pełnym słońcu. Mięta szybko się rozrasta i wciągu kilku lat potrafi pokryć znaczny obszar, przechodząc na sąsiednie klomby czy trawnik.
Choć mięta najlepiej rośnie w gruncie, można ją również uprawiać w doniczce – na balkonie lub parapecie.

Działanie i właściwości mięty

Mięta pieprzowa posiada właściwości lecznicze. Liście mięty pieprzowej pobudzają trawienie i powodują zwiększone wydzielanie żółci, co wpływa pozytywnie na pracę żołądka
Mięta pieprzowa ma działanie uspokajające i jest przydatna nie tylko w walce z bezsennością, ale też migreną i nerwobólami. Mięta poprawia nastrój i niweluje zmęczenie.
Rozkurczowe działanie mięty jest wykorzystywane w przeciwdziałaniu dolegliwościom menstruacyjnym.


Mięta w ciąży

Napar przygotowany z mięty pieprzowej  świetnie przeciwdziała dolegliwościom występującym w czasie ciąży – porannym mdłościom czy wzdęciom. Dzięki niewielkiej zawartości kofeiny, mięta może skutecznie zastąpić kawę, która nie jest zalecana w czasie ciąży. Nie należy przekraczać zdroworozsądkowej dziennej dawki mięty – jedna czy dwie szklanki napoju dziennie poprawią samopoczucie matki, co dobrze wpłynie na rozwój dziecka.

Zastosowanie mięty

Przyprawa

Mięta doskonale nadaje się do przyprawiania mięs, twarogu,

Napar

Miętę można stosować w formie naparu, który przyrządza się ze świeżych bądź suszonych liści, zalewając je wrzątkiem i zaparzając przez pięć do dziesięciu minut. Napój taki można pić na ciepło lub na zimno. Z dodatkiem lodu i cukru, można podawać jako odświeżającą herbatkę na zimno.

Przepisy

Więcej informacji można znaleźć w serwisie botanical.com (po angielsku)