Melisa

MelisaMelisa to aromatyczna roślina, która pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego, a obecnie uprawiana jest praktycznie na całym świecie. Jej jasnozielone liście pachną trochę cytryną, a trochę miętą. Urok melisy został zauważony już przez Starożytnych Greków, a pewnie i przez wcześniejszych ludzi.

Działanie i właściwości melisy

Melisa znana jest przede wszystkim z działania uspokajającego. Picie naparu w formie herbatki pomaga się wyciszyć. Wyciąg z melisy jest również składnikiem wielu leków uspokajających czy suplementów diety regulujących metabolizm, takich jak Perspiblock.

Melisa uspokaja nie tylko skołatane nerwy, ale też pracę żołądka i jelit, a nawet serca. Polecana jest wszystkim, a szczególnie osobom żyjącym w pędzie, zestresowanym, mającym objawy nerwicowe. Udowodniono, że zawarte w melisie polifenole, działają przeciw wirusowo, skutecznie radząc sobie z wirusem opryszczki.

A dawno, dawno temu, w Starożytnej Grecji, tamtejsi pszczelarze nacierali nią ule, aby intensywnie pachniały, a pszczoły chętnie do nich wracały. Z resztą meli to po grecku – miód, a melissa to pszczoła.

Uprawa melisy

Melisa doskonale rośnie w polskim klimacie. Sadzona jest najczęściej w ogrodach. Jest rośliną wieloletnią, która osiąga około metr wysokości, a latem kwitnie na biało lub żółto. Dobrze jest obrywać pąki kwiatowe, aby dać szansę wyrosnąć młodym listkom, gdyż to one są najcenniejsze.

Melisę można hodować także na słonecznym balkonie, należy wtedy pamiętać, aby zabezpieczyć roślinę na zimę.

To zioło nie nadaje się do posadzenia w mieszkaniu, co prawda w doniczce na parapecie może spędzić nawet kilka miesięcy, jednak do prawidłowego wzrostu wymaga zimowania.

Melisa jako przyprawa

W kuchni najczęściej stosuje się świeże liście melisy, gdyż suszone dość szybko wietrzeją. Jest świetnym dodatkiem dekoracyjno-smakowym zarówno do mięs, sosów jak i deserów.

Gdzie kupić i jaka jest cena melisy

Melisa nie jest droga. Jej suszone liście można kupić online w sklepie internetowym lub porównać ceny na nokaut.pl. W większości sklepów spożywczych dostępne są herbatki ekspresowe w torebkach np. firmy Herbapol, ich cena to kilka złotych.