Lubczyk

Lubczyk



Pochodzący z Bliskiego Wschodu lubczyk znany jest przede wszystkim jako afrodyzjak. Ten krewniak selera, dużą popularność zdobył już w czasach starożytnej Grecji. Jego spore, ciemnozielone liście mają charakterystyczny, korzenny aromat i gorzkawy smak.

Działanie i właściwości

Poza kuchnią lubczyk znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce. W ziołolecznictwie, na poprawę działania układu pokarmowego i moczowego stosowane jest głównie wywar z korzenia rośliny. Liście dodane do potraw pobudzają apetyt. Lubczyk wykazuje działanie moczopędne, korzystnie wpływając na nerki, oczyszczając je z toksyn. Zioło to zmniejsza też bóle menstruacyjne.

Uprawa

Lubczyk dobrze rośnie w polskich ogrodach. Ponieważ ta wieloletnia roślina osiąga spore rozmiary (nawet 150 cm wysokości), a jego kłącze silnie rozrasta się pod ziemią, nie jest polecany do uprawy w mieszkaniu. Zioło będzie dobrze rosło zarówno na słonecznym, jak i lekko zacienionym stanowisku (choć preferuje to pierwsze), należy jedynie pamiętać o podlewaniu w bezdeszczowych okresach, gdyż nie toleruje przesuszenia.

Przyprawa

Lubczyk jest głównym składnikiem kostek bulionowych, a także płynnej przyprawy maggi, popularnej jako dodatek do mięs, sosów i zup. Zarówno świeże, jak i suszone drobno posiekane liście również dodawane są do sosów i zup, wzbogacając ich smak i zapach.

Gdzie kupić i jaka jest cena lubczyku

Suszony lubczyk, również zapakowany na prezent, można kupić w sklepie internetowym. Zobacz także różne produkty z lubczykiem w porównywarce cen.