Kolendra
kolendra_mielona

KolendraKolendra jest ziołem, które swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kuchniom azjatyckim, gdzie jej obecność została zaznaczona już w najstarszych przepisach. W Indiach kolendra stosowana jest jako dodatek do sosów chutney oraz do potraw curry. Ponadto kolendra popularna była w Chinach i Tajlandii. Obecnie stosowana jest na całym świecie.

Właściwości i zastosowanie kolendry

Kolendra siewna jest najbardziej znanym i najczęściej używanym gatunkiem roślin z rodzaju kolendra. W kuchni stosuje się zarówno jej świeże, jak i suszone liście. Ponieważ obróbka termiczna zmniejsza walory smakowe kolendry, dodaje się ją do dań bezpośrednio przed podaniem. Świeża kolendra szczególnie dobrze komponuje się z rybami, zupami i sałatkami. Liście kolendry pełnią także funkcję dekoracyjną. Kolendra mielona to przyprawa, którą otrzymuje się poprzez zmielenie suszonych liści rośliny. Stanowi ona składnik przypraw takich jak pieprz ziołowy, curry czy masala, używana jest także w produkcji wędlin i musztard. Kolendrę w niektórych przepisach można zastąpić natką pietruszki.

Uprawa kolendry w doniczce

Kolendra nadaje się do uprawy w ogrodzie, a także w doniczce – w mieszkaniu lub na balkonie. Jest rośliną jednoroczną, osiągającą w naturze nawet 90 cm.

Kolendra – ciekawe przepisyTranskrypcja

Wyjątkowym daniem, które dzisiaj zaproponuję będzie kurczak na sposób orientaly, marynowany w kolendrze.

Najlepiej do tego użyć albo skrzydełek, albo udek.

Do marynaty potrzebny będzie:

 • olej z orzechów arachidowych,
 • olej sezamowy,
 • sos sojowy (ciemny),
 • dużą ilość posiekanej kolendry,
 • imbir
 • i czosnek (może być granulowany).
 1. Wszystkie składniki razem mieszamy…
  i przekładamy do marynaty – wcześniej umyte udka z kurczaka i skrzydełka.

 2. Skrzydełka mogą marynować się około godziny, a udka – no dobrze byłoby, gdyby marynowały się przynajmniej trzy – cztery godzinki.

  Dobrze jest, aby mięso zamarynowane chwilę pobyło w temperaturze pokojowej, a dopiero po jakimś czasie przełożyć do lodówki.

 3. Zamarynowanego kurczaka nadziewamy na rożen.

 4. Tak upieczone kurczaki podajemy.